LASER terapija

LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) terapija v fizioterapiji je medicinski postopek, ki vključuje uporabo usmerjenega svetlobnega sevanja za zdravljenje različnih stanj in poškodb. Pri tej terapiji se uporablja močna svetlobna energija, ki se osredotoča na prizadeto območje telesa, kar lahko povzroči različne terapevtske učinke.

Glavni učinki LASER terapije v fizioterapiji vključujejo:

  • Analgetični učinki: Zmanjšanje bolečine je ključen učinek LASER terapije, saj pomaga sprostiti mišične krče, zmanjšati vnetje in zavirati bolečinske signale, kar prispeva k boljšemu počutju pacienta.

  • Vnetni učinki: LASER terapija zmanjšuje vnetje in oteklino ter pospešuje limfno drenažo, kar pomaga pri hitrejšem okrevanju po poškodbah.

  • Pospešitev celjenja ran: Svetlobna energija LASER terapije spodbuja rast in obnovo celic, kar pospešuje celjenje ran, od manjših poškodb do kompleksnejših operativnih posegov.

  • Regeneracija tkiv: LASER terapija pomaga pri obnavljanju mišičnih, kostnih, kitev in veznih tkiv na celični ravni, kar pripomore k hitrejšemu in učinkovitejšemu okrevanju.

  • Stimulacija kolagena: S pomočjo LASER terapije se spodbuja tvorba kolagena, kar izboljšuje elastičnost kože in zmanjšuje vidnost brazgotin.

  • Podpora pri nevroloških stanjih: LASER terapija se uspešno uporablja tudi pri zdravljenju nevroloških motenj, kot so nevropatije in poškodbe hrbtenjače, saj lahko pomaga pri obnavljanju živčnih funkcij.

LASER terapija se lahko uporablja za zdravljenje številnih stanj, kot so akutne in kronične bolečine v mišicah in sklepih, športne poškodbe, artritis, tendinitis, fibromialgija, zmanjšanje otekline po poškodbah, zdravljenje ran in razjed, zmanjšanje brazgotin, obnova živčnih funkcij po poškodbah itd.