Kaj pomeni pokanje v naših sklepih? (ramenih, kolenu, kolku, gležnju, členkih…)
Avtorica: Nika Pegam, diplomirana fizioterapevtka in limfterapevtka -> več o avtorici
Zakaj nam pokajo sklepi?
Pokanje v sklepih je pojav, ki ga doživlja večina ljudi, ne glede na starost ali telesno pripravljenost. Najpogosteje se pojavi v ramenih, kolenih, gležnjih in prstih ter lahko izhaja iz različnih naravnih procesov v telesu. Čeprav je v večini primerov neškodljivo, lahko v določenih situacijah nakazuje tudi težave s sklepi, še posebej, če ga spremljata bolečina ali oteklina.
Pokanje sklepov ob ogrevanju pred vadbo je za večino ljudi običajno in v večini primerih neškodljivo.
Glavni vzroki pokanja sklepov
Eden najpogostejših razlogov za pokanje je kavitacija, ki nastane zaradi sprememb tlaka v sklepni tekočini. Ko premaknemo sklep, se v sinovialni tekočini tvorijo plinski mehurčki, ki ob razpoku sprožijo značilen pokajoč zvok. Ta proces je povsem normalen in ne povzroča poškodb sklepa.
Pogost vzrok predstavljajo tudi kite in vezi, ki se med gibanjem pomikajo čez kostne izbokline in nato hitro zdrsnejo nazaj na mesto, kar lahko prav tako sproži pokanje. To je pogost pojav v ramenskem sklepu, kolenu in gležnju, še posebej pri hitrih ali nenadnih gibih.
S staranjem ali zaradi prekomerne obremenitve sklepov lahko pride do obrabe sklepnega hrustanca (artroze). Ker se hrustanec tanjša, se poveča trenje med sklepnimi površinami, kar lahko povzroči ne le pokanje, temveč tudi škripanje in bolečine. Podobno lahko stare poškodbe pustijo trajne spremembe v strukturi sklepa, kar vodi do nepravilnega gibanja in posledično pokanja.
V nekaterih primerih so lahko vzrok tudi vnetni procesi, kot so artritis ali tendinitis. Ti povzročajo otekanje in draženje sklepnih tkiv, kar lahko spremlja pokanje, še posebej pri gibanju po daljšem mirovanju.
Kdaj je pokanje razlog za skrb?
Če pokanje v sklepih ni boleče in ne omejuje gibanja, običajno ne gre za resno težavo. Vendar pa je priporočljivo obiskati zdravnika ali fizioterapevta, če se pojavijo naslednji simptomi:
Pokanje spremlja bolečina, oteklina ali občutek zatikanja sklepa.
Prihaja do omejene gibljivosti sklepa ali občutka nestabilnosti.
Sklepi pogosto pokajo brez očitnega razloga in se stanje sčasoma slabša.
Če pokanje sklepov spremlja bolečina, je priporočljivo obiskati zdravnika ali fizioterapevta.
Kako ohraniti zdrave sklepe?
Za zdrave sklepe je pomembno redno gibanje, ki pomaga krepiti mišice ob sklepih in ohranjati njihovo gibljivost. Priporočajo se nizko-obremenitvene aktivnosti za sklepe, kot so hoja, plavanje ali kolesarjenje.
Prav tako je koristna uravnotežena prehrana, bogata s kolagenom, omega-3 maščobnimi kislinami in vitamini (zlasti D in C), ki prispevajo k zdravju hrustanca in vezi. Izogibanje dolgotrajnemu sedenju in skrb za primerno telesno težo prav tako zmanjšata obremenitev sklepov in tveganje za njihovo obrabo.
Čeprav je pokanje sklepov pogosto neškodljivo, je pomembno poslušati svoje telo in ukrepati, če se pojavijo opozorilni znaki. S pravilno skrbjo in zdravim življenjskim slogom lahko dolgoročno ohranimo gibljive in močne sklepe.