Tek - Najbolj priljubljena rekreativna oblika športa, ki krepi srčno - žilni sistem.
Avtorica: Daša Žnidaršič, magistra kineziologije
*Ni pomembno, ali tečemo hitro, počasi, ali celo vmes hodimo.. Tek je odličen za vse, saj vsak naš korak vodi našo pot do zdravja in dobrega počutja.
Tek je ena izmed najbolj priljubljenih rekreativnih oblik športne dejavnosti pri nas. S tekom krepimo srčno – žilni sistem, povečujemo telesno vzdržljivost in izboljšujemo splošno telesno počutje.
Preden pa se s tekom začnemo ukvarjati, se moramo nanj ustrezno pripraviti. Pomembni so ustrezna tekaška tehnika, oblačila in športna obutev, ne smemo pa pozabiti na ustrezno telesno pripravljenost in preventivo pred poškodbami.
40-50% tekačev se letno sreča z vsaj eno poškodbo vezano na tek. Pri tekačih se najpogosteje pojavijo kronične oziroma preobremenitvene poškodbe. Najpogostejše tekaške poškodbe so medialni - tibialni stres sindrom, ahilova tendinopatija, plantarni fascitis, iliotibialni sindrom, patelarna tendinopatija, tibialni stresni zlom in patelofemoralni bolečinski sindrom. Najpogostejša dejavnika tveganja za nastanek poškodbe sta prejšnja poškodba in tedenska razdalja, ki jo posameznik preteče, oziroma z drugimi besedami – volumen treninga.
Poznamo tudi biomehanske dejavnike tveganja, kot so prekomerna pronacija stopala in notranja rotacija ter addukcija kolka v fazi opore.
Kljub številnim raziskavam je znanje o najboljših preventivnih pristopih omejeno. Individualni pristop se je na podlagi raziskav izkazal za najbolj učinkovitega.
*Kineziološko vodene vaje za stabilizacijo močno pomagajo pri preventivi pred poškodbami pri teku.
V Medicinsko-športnem centru posameznika obravnavamo na več nivojih. Glede na indikacije in individualne potrebe posamezniku znotraj Medoss storitev nudimo kineziološko in/ali fizioterapevtsko obravnavo, svetovanje, pripravo vadbenega programa, medicinsko diagnostiko, oblikovanje po meri izdelanih vložkov in podobno. Posamezniku nudimo celostno obravnavo s katero dosežemo željene cilje.
Kozinc Ž, Šarabon N. Common Running Overuse Injuries and Prevention. Montenegrin Journal of Sports Science & Medicine. 2017 Sep 1;6(2).
Fields, K. B., Sykes, J. C., Walker, K. M., & Jackson, J. C. (2010). Prevention of running injuries. Current sports medicine reports, 9(3), 176-182.